

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.2 Ω |
| Ripple Current | 158 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 12.6 µA |
| Dissipation Factor | 35 % |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532210050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Type | Conformal Coated |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Features | General Purpose |
Stock: 17
Distributors
pcbx
Unit Price$1.23545
Ext.Price$1.23545
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.23545 | $1.23545 |
| 10 | $1.20927 | $12.09270 |
| 25 | $1.19738 | $29.93450 |
| 50 | $1.18561 | $59.28050 |
| 100 | $1.17394 | $117.39400 |
